Anasayfa > Yatırımcı Hizmetleri > e-VEDO

e-VEDO: Elektronik Veri Deposu Sistemi

e-VEDO: “Elektronik Veri Deposu Sistemi” organize ve tezgahüstü piyasalarda gerçekleşen türev işlemlerinin sözleşme taraflarınca bildirimlerin uluslararası standartlarda yapılabileceği bir bildirim sistemidir.

 

Hukuki Dayanak

Kuruluşumuz SPK’nın 03.04.2015 tarih ve 2015/427 sayılı toplantısında alınan karar çerçevesinde, SPKn. 87’nci maddesi uyarınca Kuruluşumuz “Veri Depolama Kuruluşu” olarak yetkilendirilmiştir.

Amaç

e-VEDO Sistemi ile türev işlemlerine ilişkin taraf bilgileri ve sözleşme konusu olan ürün ve dayanak varlıklara ilişkin detaylı bilgilerin tek bir merkezde toplanması amaçlanmaktadır. Parametrik şekilde tasarlanan 100ü aşkın veri giriş alanı ile taraf, ürün ve tutar bazında risklerin takibinin ve ölçümlenmesinin kolaylaşması hedeflenmektedir.

Bildirim Kapsamı ve Yükümlüleri

Proje çerçevesinde, organize ve tezgahüstü piyasalarda gerçekleştirilen türev işlemlerine ilişkin bilgilerin, yatırım kuruluşları, portföy yönetim şirketleri, merkezi karşı taraf ve diğer finansal kurumlar da dahil olmak üzere tüzel kişiler tarafından e-VEDO Platformuna bildirilmesi gerekmektedir.

Bildirim Formatı ve Sıklığı

e-VEDO Platformuna yapılacak raporlamalarda; işlem taraflarına ilişkin bilgiler, teminatlar, değerleme ve sözleşmeye ilişkin detaylı bilgiler yer alacak olup, bildirimler ekran üzerinden veya XML dosya aktarımı olarak gerçekleştirilecektir. Sözleşmenin taraflarına ve içeriğine ait bilgiler bir kez olmak üzere girildikten sonra sözleşmenin değeri ve var ise teminat değeri değerleme ekranları kullanılarak sözleşme sonlanana kadar her gün güncellenecektir. Bununla birlikte sözleşmenin yaşam döngüsü boyunca oluşan değişiklikler veya sözleşmenin sonlandırılması veya iptali ayrı ayrı bildirilecektir.

Bildirim Dönemi

Türev işlemlerine taraf olan ve/veya aracılık eden kuruluşların 29.11.2018 tarihinde gerçekleştirdikleri işlemleri 30.11.2018 tarihinde e-VEDO Platformuna iletmeleri ile Proje’nin hayata geçirilmesi hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra ilgili kuruluşların 28.11.2018 tarihi itibariyle açık olan türev işlemlerini en geç 31.12.2018 tarihine kadar e-VEDO Platformuna iletmeleri gerekmektedir.

e-VEDO Teknik Dokümanları

Dosya formatları ve şema bilgileri aşağıda yer almaktadır. 

 

 

Genel Mektup ve Duyurular

e-VEDO Sistemi ile ilgili genel mektup ve duyurular aşağıda yer almaktadır.

Genel Mektuplar

Genel Mektup 716

Genel Mektup 836

Genel Mektup 836 Ek-1

Genel Mektup 836 Ek-2 (Güncel)

Duyurular

Duyuru 1423

Duyuru 1430

İletişim

evedo@mkk.com.tr