KAMUYU AYDINLATMA PLATFORMU


Kuruluşumuz bünyesinde geliştirilen ve Kamuyu Aydınlatma Platformu'nun (KAP) Mobil Uygulaması olan “KAP Mobil” 26.12.2018 tarihi itibariyle devreye alınmıştır.

Uygulama ile;

 

  •      Tüm bildirimler izlenebildiği gibi, “Sayfa Özelleştirme” özelliği ile sadece tercih edilen sirketlerden gelen bildirimlerin yer aldığı bir takip sayfası oluşturulabilmektedir.
  •      100 şirkete kadar şirketin haberleri takip edilebilmekte, bu şirketler tarafından göndermiş bildirimlerden, uygulamayı açmaya gerek kalmadan mobil cihaza gelen uyarı sayesinde haberdar olunabilmektedir.
  •      Gelen bildirimler arasından sadece finansal rapor bildirimlerine veya sadece BIST 30 şirketlerinin bildirimlerine tek dokunuşla ulaşmak mümkündür.
  •           İlgi çeken ve daha sonra tekrar okunmak istenen bildirimler kaydedilip, kişisel bir arşiv oluşturulabilmektedir.
  •      Bildirimlerin; whatsapp mesajı, e-posta, sms olarak paylaşılma imkanı bulunmaktadır.
  •      KAP’ın arşiv özelliği de korunmuş olup, günlük bildirimlerin yanısıra “Arama” özelliği ile geçmişte gönderilen bildirimlere de şirket/tarih ve bildirim tipi (özel durum açıklaması, finansal rapor vs.) bazında kolayca ulaşılabilmektedir.

 

KAP Mobil Uygulaması üyelik gerektirmeyen, ücretsiz ve reklamsız bir uygulama olup, Play Store ve Appstore'dan indirilmektedir.

KAP, sermaye piyasası ve Borsa mevzuatı uyarınca kamuya açıklanması gereken bildirimlerin elektronik imzalı olarak iletildiği ve kamuya duyurulduğu elektronik sistemdir.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 'Kamuyu Aydınlatma Platformu Tebliğ'i kapsamında, kamuya açıklanacak her türlü bilgi ve belgenin KAP’a gönderilmesi gerekmektedir. İşletimi Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş (MKK)- KAP Direktörlüğü tarafından yürütülmekte olan sistem, 7/24 esasına göre çalışmaktadır. Uygulama, tüm Türkiye'ye yayılmış 760'ı aşkın şirketi, 740’ı aşkın fonu ve 3000'i aşkın kullanıcıyı kapsamaktadır.

 

Sistem, tüm kesimlerin doğru, anlaşılır, tam bilgiye, internet üzerinden eş anlı ve düşük maliyetle erişebilmelerine imkan tanıyacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, geçmişe dönük bilgilere de kolay ve düşük maliyetle erişim imkânı sağlayan elektronik bir arşiv niteliğindedir.

 

KAP'a bildirimler, elektronik sertifikalar kullanılmak suretiyle gönderilmektedir. Bu bağlamda ortaklıklar, bildirimlerin yapılmasını aksatmayacak sayıda, geçerli elektronik sertifika bulundurmakla yükümlüdürler.

 

Borsa İstanbul'da işlem görmek üzere sermaye piyasası araçlarını ilk defa halka arz edecek ortaklıkların sermaye piyasası araçlarının ve ilk defa kayda alma başvurusunda bulunacak fonların katılma paylarının kayda alma talebiyle Kurul'a başvuru yapıldığı tarihte, elektronik sertifika hizmet sağlayıcısına, elektronik sertifika başvurusunda bulunulmuş olması gerekmektedir. Borsa tarafından kotasyon kararı veya pazar kaydına/listesine alma kararı verilebilmesi için elektronik sertifikaların alınmış olması şartı aranmaktadır.

 

KAP sistemine, sermaye piyasası araçları Borsa İstanbul'da işlem gören ortaklıklar, borsa yatırım fonları, yatırım kuruluşları, portföy yönetim şirketleri, yatırım fonları, emeklilik yatırım fonları, yabancı yatırım fonları, gayrimenkul ve girişim sermayesi fonları bildirim gönderebilmektedir. Bağımsız denetim şirketleri ise, bağımsız denetim zorunluluğu olan dönemlere ilişkin finansal raporları elektronik ortamda imzalayarak, kamuya açıklanmak üzere ilgili ortaklığa elektronik ortamda göndermektedirler.

 

Sistem, https://www.kap.org.tr adresinden yayın yapmaktadır. Gerçek zamanlı olarak veri yayın kuruluşları ve internet siteleri gibi alt alıcılar KAP bildirimlerini yayınlamaktadırlar.

 

© Copyright 2019 MKK. Bütün hakları saklıdır.