HESAP İŞLEMLERİ

MKS’de yatırımcı hesapları üyeler tarafından açılmaktadır. MKS’de yatırımcı hesabı açılması, üyelerin altında hesap tanımlanması ve tanımlanan hesaba ilişkin kimlik bilgisinin iletilmesi adımlarından oluşur. Bu adımlar sonrasında sistemde her yatırımcı için ayrı ve tek olan yatırımcı sicil numarası üretilir. İçişleri ve Maliye Bakanlıklarının ilgili bölümleri ile sağlanan entegrasyon ile T.C. Kimlik/Yabancı Kimlik Numarası ve Vergi Kimlik Numaraları ile sistem üzerinden online gerçekleştirilen kontroller ile atanan yatırımcı sicil numaralarının her bir yatırımcı için tek olmasını sağlamaktadır.

Yatırım kuruluşları herhangi bir sermaye piyasası aracı almak isteyen müşterileri için açtıkları yatırım hesaplarını Kuruluşumuz nezdinde de açmaktadırlar.

Kaydileşme süreçlerinin başladığı 2005 yılından itibaren Kuruluşumuz nezdinde 26,4 milyon yatırımcı için 46,6 milyonun üzerinde hesap açılmıştır. Bu hesapların bakiye içeren 4,6 milyon adedi 3,9 milyon yatırımcıya aittir.

2011 yılından itibaren üye kurumların online entegrasyon sürecini tamamlamaları sonrasında kendi şube organizasyonlarında yapacakları hesap açma ve kimlik tanımlama işlemlerinin MKS’ye aktarılmasını sağlayan teknik altyapı kullanıma sunulmuştur.

Ayrıca 28.05.2018 tarihinden itibaren yatırımcılar için kayıtlı yerleşim yeri adresleri, Kuruluşumuzca Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminden (ADNKS) alınmaya başlanmıştır.


 


Finansal Hesaplar Merkezi

MKK, Takasbank ve Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB) arasında türev piyasalarının müşteri bazında risk takibinin yapılabilmesi amacıyla oluşturulmuş olan entregre sisteme, 2011 yılında “Merkezi Hesap Açım Merkezi “ olarak dahil olmuştur. SPK, yatırımcıların farklı piyasalarda yapacakları işlemler için ortak ve tek bir sicil numarası verilmesini sağlamak amacıyla Kuruluşumuzu, “Hesap Açım Merkezi” olarak belirlemiştir. Bu doğrultuda VOB’da ve 2013 yılında VOB ile Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) platformlarının birleşmesi itibariyle VİOP’ta işlem yapmak üzere Takasbank nezdinde tanımlanacak hesapların, öncelikle Kuruluşumuz nezdinde tanımlanması ve her iki kurumda da aynı sicil numarasının kullanımı sağlanmaktadır. Böylelikle Kuruluşumuz, Türkiye’nin “Finansal Hesaplar Merkezi” konumuna gelmiştir.


© Copyright 2019 MKK. Bütün hakları saklıdır.