ÜST YÖNETİM

ÜST YÖNETİM

 

 

 

EKREM ARIKAN

Genel Müdür, Yönetim Kurulu Üyesi

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği, yüksek lisans eğitimini ise Yeditepe Üniversitesi İşletme (MBA) bölümlerinde tamamlamıştır. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde İşletme doktora çalışmasına devam etmektedir. İngilizce, Almanca ve başlangıç seviyesinde Arapça bilmektedir.

 

1997 yılında çalışma hayatına başlayan Arıkan, 1998’de Microsoft'ta Destek Mühendisi, 1999’da Program Uzmanı, 2000 yılından itibaren ise Microsoft Windows Uluslararası Ürün Grubunda Program Yöneticisi olarak çalışma hayatına devam etmiştir. 2006 yılına kadar Microsoft'ta birçok ürünün geliştirilmesine yönelik uluslararası çalışmalarda görev almıştır.

 

2007'de Ziraat Bankası'nın teknoloji şirketi Fintek Finansal Teknoloji Hizmetleri A.Ş.'de (Ziraat Teknoloji A.Ş.) BT Mimarisi Müdürü olarak çalışma hayatına devam etmiştir. Sonrasında Proje Yönetim Ofisi Müdürü olarak bankacılık alanında birçok projenin yönetimini koordine etmiştir. Ardından BT Güvenlik Müdürü olarak bilgi teknolojileri güvenlik ve risk yönetiminden sorumlu olmuştur. Ziraat Teknoloji’de Kurumsal Gelişim Direktörü olarak atanan Arıkan; kurumsal mimari, Bilgi Güvenliği, Kalite ve Risk Yönetimi, İnsan Kaynakları, Mali İşler ve Destek Hizmetlerinden sorumlu üst yönetici olmuştur.

 

2014 yılından itibaren Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş.'de Bilgi Teknolojileri, Müşteri Hizmetleri ve Çağrı Merkezi, İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri müdürlüklerinin bağlı olduğu Grup Müdürlüğü görevini yürütmüştür.

 

2015 yılı Mayıs ayında  yeni kurulan Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.'de (Enerji Borsası) Başkan Danışmanı olarak başladıktan sonra Strateji Geliştirme Direktörü olarak atanmıştır. Şirketin ilk kuruluş ve yapılanmasında rol almıştır. Elektrik piyasaları işletim faaliyetlerine geçişle birlikte Şeffaflık Platformu, EUROPEX üyeliği, ilk 5 yıllık stratejik planlama, doğalgaz piyasası açılışına yönelik çalışmalar gibi yeni projelerin geliştirilmesinde rol almıştır.

 

2016 Haziran ayından itibaren Borsa İstanbul Grubu bünyesinde Takasbank’ta Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Borsa İstanbul ile birlikte yürütülen BISTECH dönüşüm programı, Takasbank AR-GE Merkezi tescili ve kurulumu, Çek Takas hizmetinin kurulumu, Altın Transfer Sistemi, Doğalgaz Piyasası teminat ve nakit takas yönetimi, SWAP piyasası yazılımının geliştirilmesi, kurumsal mobil uygulamaların yanı sıra blokzincir ile yenilikçi projelerin geliştirilmesi gibi çalışmalara liderlik etmiştir. BT altyapı geliştirme, kurumsal mimari planlama ve servis odaklı mimarinin kurulması yanı sıra süreç yönetimi gibi kurumsal gelişim çalışmalarını yönetmiştir.


Nisan 2019 itibariyle Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaya başlamıştır.

  

 

© Copyright 2020 MKK. Bütün hakları saklıdır.