Anasayfa > Hakkımızda > AR-GE Merkezi

AR-GE MerkeziMerkezi saklama hizmetlerini dünya standartlarında, düşük maliyet ile paydaşlarına sunmayı ve aynı zamanda merkezi saklama hizmetleriyle ilintili katma değerli projeler üretmeyi hedefleyen vizyonumuz doğrultusunda önemli bir adım daha atılmıştır. Geliştirdiği teknolojik altyapı ve yazılım mimarisiyle sermaye piyasalarının ihtiyaç duyduğu yazılımları kendisi üreten Kuruluşumuza Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından AR-GE Merkezi Yetkisi verilmiştir. Kuruluşumuz, MKK, İstanbul’un Uluslararası Finans Merkezi olma hedefine teknolojik yenilikler ve uygulamalarla daha hızlı erişebileceği inancıyla gündemine aldığı tüm projelerde teknik, hukuki ve operasyonel anlamda özgün ve yenilikçi olmayı hedeflemektedir. Dünya çapında yenilikler yaparak ve sadece ülkemizde değil uluslararası sermaye piyasalarında da kullanılabilecek yazılımlar ve projeler üreterek aldığı ödül ve teşviklerle bunu ispatlamıştır.

Halen yürütmekte olduğu ve gelecekte planlanan projelerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunan ve “AR-GE Merkezi Yetkisi” alma başvurusunda bulunan Kuruluşumuz, akademisyenlerden oluşan hakemler tarafından değerlendirilerek “AR-GE Merkezi Yetkisi” almaya hak kazanmıştır.

MKK, sermaye piyasası araçlarının “Merkezi Saklama Kuruluşu”, elektronik ürün senetlerinin “Elektronik Kayıt Kuruluşu”, şirketlerin bilgi toplumu hizmetleri için “Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcısı” olmanın yanında “AR-GE Merkezi” olarak yazılım teknolojilerini en üst düzeyde üretmeye ve kullanmaya devam etmeyi, ülkemiz için katma değerli yeni projelerle AR-GE desteği aldığımız proje sayısını arttırmayı ve “Elektronik Genel Kurul Sistemi” başta olmak AR-GE Merkezi’mizde ürettiğimiz yazılımları diğer ülkelere ihraç etmeyi hedeflemektedir.